Regionombud

Regionombud

Styrelsen införde systemet med regionombud för att underlätta och utöka kontakten mellan medlemmarna och styrelsen. Systemet är inte tänkt att vara en formell kontaktväg utan syftar till att öka kontaktytorna och minska avståndet mellan styrelsen och medlemmarna. I regionombudens uppgifter ingår att vara kontaktpersoner i medlemsfrågor och följa utvecklingen i området. Hör gärna av dig till ditt regionombud eller någon annan i styrelsen.

Regionindelning och ombud för Kfr:s medlemmar 2019-2020:

Helena Bucht Jämtlands-, Västerbottens-, Västernorrlands- och
Norrbottens län        helena.bucht@soc.lulea.se

Ann-Helen Karhatsu Gävleborgs-, Värmlands- och Dalarnas län
ann-helen.karhatsu@norrkoping.se

Ulrika Petrovic Skåne-, Blekinge och Hallands län
Ulrika.Petrovic@lund.se

Lena Joelsson Västra Götalands län
lena.joelsson@uddevalla.se

Marie Björs Gotlands-, Östergötlands-, Jönköpings-, Kalmar- och Kronobergs län
marie.bjors@malmo.se

Helena Modig Västmanlands-, Uppsala-, Örebro- och Södermanlands län
helena.modig@ostersund.se

Susanne Lundkvist Stockholms län
susanne.lundkvist@falkenberg.se

(Beslut Kfr-styrelsen 2019-09-06 redigerat till län 2014-11-28. Uppdaterad 2020-08-27)